• Deutsch

Výlet na Zlatý stoleček okolo jezera Laka

8_zlaty_stolecek_hlavickaUpravené trasy našeho okruhu začínají přímo v obci Prášily za bývalým kostelem vpravo po zelené turistické trase stoupáním na bývalý Formberg, odtud po průseku pod elektrickým vedením až na cestu Vysoké Lávky – Hůrka. V úseku pod elektrickým vedením bývá stopa často zhoršené kvality, zejména při nižší vrstvě sněhu. Dále pokračujeme vlevo po lyžařské trase až na louky v okolí Hůrky. Pokud bychom se chtěli dostat přímo do centra bývalé sklářské osady (dnes již pouze kaple), museli bychom se asi 400 m vydat po cestě na Novou Hůrku. Pokud ale chceme rovnou pokračovat na jezero Laka a dále na Zlatý stoleček, můžeme hned pokračovat vlevo proti proudu Jezerního potoka. Na rozdíl od Prášilského jezera je jezero Laka téměř na trase a jeho vynechání by bylo velkou chybou. Jezero Laka je nejmenší, nejmělčí, ale nejvýše položené ze všech šumavských ledovcových ezer. Další podrobnosti vám sdělí informační tabule na hrázi tohoto malebného místa. V klidu zde načerpejte informace i kouzelnou atmosféru a dopřejte tak tělu krátkého odpočinku před nejtěžším asi 2 km dlouhým stoupáním na Zlatý Stoleček (1200 m  n.m.) – sedýlko mezi Plesnou a Ždánidly.  Odtud je trasa velice příjemná, nejprve ostřeji klesá v levotočivé zatáčce, pak se srovná a čeká nás již jen kraťoučký výjezd na Horní Ždánidla. Následuje bezlesý Gsenget a pro nás výběr z dvou variant návratu – buď z Gsengetu přímo lesní cestou do Prášil (3,5 km), nebo sjedeme až k Prášilskému potoku a do Prášil dojedeme po proudu tohoto toku přes rozc. Frantův most (5km). Tato trasa je o něco delší, ale rozhodně zajímavější. Celá tato trasa je v provozu pouze do poloviny března,  a to z důvodu ochrany tamní populace tetřeva hlušce. Přestože tento okruh nemá na své trase přímo vrchol, je jeho výškový profil náročný a po cestě není možnost občerstvení.  Odměnou je romantické nejmenší a nejvýše položené ledovcové jezero na Šumavě, či impozantní výhled z odlehlého Zlatého stolečku.  Trasa tvoří okruh.

Omluvte prosím zhoršenou kvalitu některých fotek. Jedná se o reportážní fotky, které byly pořizovány při testování výletů. Museli jsme využít každé vhodné příležitosti k testování výletů, i když bylo zrovna pod mrakem, protože i tato zima byla dost skoupá na sníh a hrozilo, že bychom nestihli zrealizovat a odzkoušet všechny výlety v bílé stopě, které Vám přinášíme.

 

Zlaty_stolecek_rozcesti Formberg Formberg_draty Formberg_draty Formberg_rozcestnik Frantuv_most Gsenget Gsenget Gsenget Gsenget Horni_Zdanidla Horni_Zdanidla Hurka Hurka_rozcesti jezero_Laka jezero_Laka jezero_Laka Pasily_kostel Prasilsky_potok Prasily-Prasilsky_potok Vysoke_Lavky Zlaty_stolecek Zlaty_Stolecek

 

  • Parkování: parkoviště v obci Prášily
  • Nástupní místo: cca 50 m od parkoviště za bývalým kostelem
  • Značení: začátek trasy vede po značené lyžařské trase zelená turistická, poté po průseku bez barevného označení až na Hůrku, odtud cca 2 km po modré k jezeru Laka a dále až do cíle po červené turistické značce
  • Časová náročnost: dle sněhových podmínek 2,5-3,5h
  • Fyzická náročnost: trasa díky vzdálenosti i převýšení patří k těm náročnějším – červená
  • Délka trasy: 17 km
  • Povrch: pravidelně strojově udržovaná lyžařská trasa,
  • Zajímavosti na trase: bývalá osada Formberg, Hůrka, Horní Ždánidla a Gsanget, jezero Laka
  • Občerstvení: možné pouze ve výchozím a cílovém místě v Prášilech
  • Servis lyží: není k dispozici.

Itinerář výletu na Zlatý stoleček okolo jezera Laka  si můžete vytisknout a všechny informace prakticky využít přímo v terénu.

8_zlaty_stolecek_itinerar_Stranka_1 8_zlaty_stolecek_itinerar_Stranka_2 profil_zlaty_stolecek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prolink na mapu seznam:

Rádi bychom počet výletů dále rozšiřovali a tak uvítáme, když se s námi podělíte o své zkušenosti s našimi výlety a dáte nám vědět, jaké informace vám chybí a měli bychom je doplnit. Nebo nám zašlete své fotografie z těchto výletů, které rádi zveřejníme. K tomu můžete využít buď e-mail info@bilastopa.cz, nebo třeba náš profil na facebooku Bílá stopa Šumava, kam také pravidelně přidáváme novinky a zajímavosti o dění v Bílé stopě na Šumavě.  Budeme rádi, když nás budete sledovat, lajkovat a sdílet.

Print Friendly, PDF & Email