• Deutsch

Foto výzva

Přicházíme s prosbou o fotografie z Vašeho putování na běžkách Šumavou.

Chceme rozšířit tipy na výlety o dalších 5, bohužel nám k nim chybí fotografie z terénu, které by dokreslily představu o terénu, okolí, atd. Fotografie nemusí být v tiskové kvalitě.

Pokud nám budete chtít pomoci, posílejte prosím fotografie, které budou pojmenované (místo pořízení + pokud si budete přát, můžete uvést i Vaše jméno) – inspiraci můžete čerpat z fotografií u zveřejněných výletů.

Posílejte na info@bilastopa.cz nebo do zpráv na facebooku @bilastopasumava

 

Zde je stručný popis tras nových tipů na výlety:

Černé jezero ze Špičáckého sedla

Cesta začíná přímo z parkovací plochy na Špičáckém sedle a vede prakticky po rovině s výjimkou závěrečných cca 500 m, kde cesta stoupá po ledovcovém karu zadržujícím vodu v jezeru.  Zhruba v půli cesty ze Špičáckého sedla k jezeru se nám otevřou zajímavé pohledy severním směrem do hlubokého údolí řeky Úhlavy a dále na Nýrskou přehradní nádrž až k městům Nýrsko a Klatovy. Zhruba po necelých třech kilometrech cestu kříží náhon přečerpávací vodní elektrárny Černé jezero – Brčálník.  Zpět od jezera se vracíme stejnou cestou zpět.

Na Javoří Pilu

Nástupní místo na lyžařskou trasu je vzdáleno od modravského parkoviště asi 300 m proti proudu Roklanského potoka. Z parkoviště nejprve vyrazíme vpravo, před mostem přes Roklanský potok se dáme vlevo kolem pivovaru, za místním pivovarem již nasadíme lyže a použijeme zbrusu nový turistický most. Vydáme se proti proudu Roklanského potoka, směr Rybárna, Javoří Pila. Na Javoří Pile pak krátkým stoupáním pojedeme na Tříjezerní slať a ostrým sjezdem na Rybárnu.  Zpět na Modravu můžeme zvolit variantu po lesní cestě nad Palečkovnou a dojedeme na Modravskou stráň.  Varianty prodloužení vedou dále z Javoří Pily po modré turistické trase na Tmavý potok, rozcestí Za Oblíkem a Vaňkovu cestu, odtud dále po zelené turistické trase na Zelenohorské Chalupy a po žluté na Plavební kanál. Odtud nás povede Vchynicko-tetovský plavební kanál. Zpět na naši trasu se můžeme napojit Hakešickou cestou na Tříjezerní slať, nebo pokračovat dále proti proudu kanálu až na Rokytu a dále po beslesí bývalých osad Vchynice Tetov na Modravu.

Poledník

Túru začneme ze Slunečné (cca 1 km od Prášil směr Srní) směrem na rozcestí Liščí díry, zde je odbočka na Prášilské jezero. K tomu ale nevedou upravované tratě a zejména závěrečný kousek odbočky k jezeru je pro běžkaře nesjízdný. Budeme tedy pokračovat v našem směru a stoupání začne být postupně náročnější, nejpříkřejší úsek je v zatáčce pod rozcestím Předěl. Z Předělu se vydáme vpravo – odbočkou k vrcholu a čeká nás již jen závěrečná pasáž na vrchol Poledník (1315 m n. m.). Na západě vévodí Velký Javor, zdatně mu sekunduje pyramidová Jezerní Hora. Na jihu vládne nedaleký Velký Roklan, kterému za pěkné viditelnosti dělají kulisu alpští velikáni. Východním směrem nalezneme majestátný Boubín, v dálce i Plechý s Třístoličníkem. Na cestu domů se vydáme cestou zpátky na Předěl, zde pokračujeme dál mírným klesáním na Bavorskou cestu a poté vlevo již ostřejším sjezdíkem na Novou Studnici. Na tomto místě se nám nabízejí dvě možnosti návratu na Slunečnou. Buď budeme pokračovat v nastoleném sjezdovém režimu na Velký Bor a poté se vydáme stopě podél silnice zpět na Slunečnou. Druhou variantou je na Nové Studnici pokračovat rovně lesní cestou v mírném profilu vyjedeme na Větrném vrchu, zde nás čeká krátký sjezdík, který nás dovede na trasu asi 1 km od Slunečné, na které jsme výlet začínali.  Trasa tvoří částečný okruh.

Kolem Chalupské a Novosvětské slatě

Začneme v nástupním místě u mostu přes Vltavu v obci Borová Lada. Trasa začíná mírným stoupáním kolem areálu se soví voliérou a pokračuje po pastvinách směrem k Novému Světu. Cestou se nám objevují krásné výhledy zpět na obec Borová Lada s vrcholy Vyhlídka a Homole i na bližší Chalupskou slať s jezírkem uprostřed.  Naše trasa je vlastně okruhem kolem Chalupské a Novosvětské slatě.  Za osadou Nový svět již trasa tolik nestoupá a mírně zvlněným terénem dojedeme naopak k nejvyššímu místu okruhu, a tím je Šindlov. Šindlov je významná křižovatka turistických tras, v zimní sezóně se v tomto místě napojují trasy z Kubovi Hutě a v případě dostatečné sněhové vrstvy i z Vimperka.  Ze Šindlova vyrazíme sjezdem podél silnice na Nové Hutě – Polesí. Odtud již jedeme podél cyklotrasy zpět přes Svinnou Ladu na Borovku.

Z Borových Lad přes Bučinu a Knížecí Pláně

Stopy začínají za cca 200 m od centra obce vpravo od cesty na Knížecí Pláně. První 2 km stoupáme podél této cesty až dorazíme na křižovatku cest u Nové Boubské. Zde se vydáme vpravo vzrostlým lesem po Vlasaté cestě. Po necelých 5 km dorazíme téměř na Kvildu na Bučinskou cestu.  Naše trasa pokračuje vlevo stoupáním podél pluhované cesty na 5 km vzdálenou Bučinu. Náš okruh dokončíme po stopách podél lesní cesty nejprve na Židovskou cestu – to je i varianta zkrácení okruhu přímo z Bučiny – a poté kolem Nové Boubské po totožné trase, kterou jsme náš okruh začínali.

Print Friendly, PDF & Email